KRZYSZTOF TURZAŃSKI
SŁAWA UMIŃSKA-KAJDAN

Krzysztof Turzański Sława Umińska-Duraj

2024-01-29

Fantastyczny Koncert Noworoczny. Niemen mniej znany

W Miejskim Domu Kultury odbył się coroczny Koncert Noworoczny. Na zaproszenie Sławy Umińskiej-Kajdan – Prezydent Piekar Śląskich oraz Tomasza Wesołowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta przed wypełnioną po brzegi salą wystąpili: Natalia Niemen oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic. Atmosfera wydarzenia była jak zwykle fantastyczna! Jedynym problemem była… zbyt mała ilość miejsc. Ze względu na ogromne zainteresowanie tymi koncertami jest pomysł, żeby w przyszłym roku ten koncert odbył się dwukrotnie.

“Niemen mniej znany” – to projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka przybliża szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy, to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia Niemen. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów.

Natalia Niemen, przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic, wykonała piosenki z repertuaru Czesława Niemena, m.in. “Sen o Warszawie”, “Począwszy od Kaina”, “Spojrzenie za siebie”, “Trąbodzwonnik”, “Spodchmurykapelusza”, “Pojutrze szary pył”, “Status mojego ja”, “Jednego serca”, “Płonąca stodoła”. Piosenkarka porwała publiczność i zachwyciła wielką energią, i żywiołowością. Brzmienie Orkiestry stanowiło nieodłączną całość, dzięki czemu utwory Czesława Niemena nabrały niesamowitego wyrazu i głębi. Ukoronowaniem dzisiejszego koncertu było fantastyczne wykonanie nieśmiertelnego utworu “Dziwny jest ten świat”.

Muzyka na żywo, zwłaszcza na żywo z orkiestrą i to tak wyjątkową jak ta policyjna, zawsze robi wrażenie. To zupełnie inne brzmienie niż w innym wydaniu. To po prostu trzeba zobaczyć i przeżyć.

Sala Miejskiego Domu Kultury, kameralna, przytulna – to idealne miejsce dla tego typu koncertów. Wydaje się stworzona dokładnie po to. Jakość dźwięku, perfekcyjne nagłośnienie, atmosfera. Cieszę się, że mamy taki obiekt, gdzie możliwa jest organizacja takich wydarzeń. Naprawdę dobrze zaplanowana i wykonana inwestycja, która cieszy. Na co dzień to oczywiście działalność Kina Zacisze, ale pełnię swoich walorów prezentuje w czasie takich wydarzeń jak Koncert Noworoczny.

Do zobaczenia na kolejnych imprezach.

 

 

← Powrót

Komentarze5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments